Pred audit koju treba certificirati je klijentov mogući i napredni projekt inicijalnog predispitivanja svih informacija u vezi s certifikacijom odgovarajućeg sustava kontrole tvrtke. Glavni cilj je dogovoriti ga kako bismo razumjeli sve daljnje korake procesa certifikacije. Međutim, prethodni audit ne predstavlja preporuku za certifikaciju.
Auditom na licu mjesta certifikacijska tvrtka provjerava sve preduvjete i usklađenost dokumentacije. Pri tome nastojimo pratiti sljedeće aspekte i sadržaje:
- Upoznati i kontrolirati lokalne uvjete, procese, iznimke, ciljeve i izračun osoba/dan
- Utvrđivanje sukladnosti dokumenata kroz sustav kontrole poduzeća prema standardu kontrole i svrsi kontrole
- Izrada detaljnog plana provedbe kontrole faze 2
- Mogućnost izrade profesionalnog i detaljnog izvješća i protokola
U tom slučaju, kako bi se provela i finalizirala kontrola faze 1, tvrtka koja se certificira mora staviti na raspolaganje sve zakonske i regulirane uvjete, standardizirane dokumente i one koji se odnose na mjere učinkovitosti sustava.
Nakon uspješne implementacije terena, koju je u fazi 1 proveo kontrolni tim certifikacijske tvrtke, sada se može provesti i implementirati faza 2.
Kontrola u razini 2, sukladno planu kontrole, uključuje provedbu odgovarajućeg zajedničkog sastanka za provođenje kontrole i timskog evaluacijskog sastanka te naknadnu završnu raspravu.
Cilj ove faze je ponovno analizirati učinkovitost implementacije sustava kontrole i preporučiti naknadnu certifikaciju na temelju standarda kontrole.
Takozvani nadzorni auditi su dodatni auditi certificirane tvrtke uzimajući u obzir datum izdavanja stečenog certifikata kvalitete. To se radi barem jednom godišnje.
Ako certifikat ima vijek trajanja od 3 godine, moraju se provesti najmanje dva nadzorna audita.
Razdoblje i redoslijed nadzornih audita utvrđuje se i definira na kraju certifikacijskog audita. Broj nadzornih audita certifikacijska kuća može individualno povećati u slučaju mogućih odstupanja u pregledima ili u slučaju odgovarajućih izjava audit tima.
Naknadni audit, provodi se kada se otkrije više ili veća odstupanja, čije korekcije traju duže vrijeme.
Recertifikacija se provodi nakon tri godine na temelju valjanosti certifikata od 3 godine od strane certifikacijske kuće.
U tom slučaju tvrtka prima pismenu obavijest 3 mjeseca prije isteka valjanosti certifikata. Tvrtka je dužna pravodobno prije isteka valjanosti pisanim putem kontaktirati certifikacijsko tijelo. U nedostatku odgovora, to može dovesti do gubitka valjanosti certifikata i certifikat postaje neučinkovit.
Međutim, putem pisanog zahtjeva tvrtke, odgovarajući recertifikacijski audit može se provesti što je prije moguće kako se ne bi prekinulo razdoblje valjanosti i kako bi se jamčilo za daljnje 3 godine.
Općenito, prijenos certifikata iz drugih certifikacijskih tvrtki je moguć, ali to zahtijeva audit od strane certifikacijske tvrtke.
Ovi zahtjevi za prijenos izvršavaju se i provode istim postupkom kao i audit faze 1.
Ovlašteni partner certifikacijskih tijela ITC CERT LTD-a, UniCert Universal Gmbh-a i SWISS Approval INT.